Opony wulkanizowane czy prosto od producenta?

W warsztatach samochodowych specjalizujących się w wymianie opon samochodowych coraz częściej spotkać możemy ofertę firm, które zajmują się odnawianiem używanych opon poprzez całkowite zdarcie starego bieżnika i nałożenie nowego. Czasem kupno takiej opony jest bardzo dobrym rozwiązaniem, w innych przypadkach lepiej wybrać sprawdzone opony producenta już obecnego na rynku od wielu lat. Ponieważ różnice czasem są minimalne, czasem dość spore, postanowiliśmy przygotować krótki opis zarówno opon wulkanizowanych jak i tych prosto od producenta, który pozwoli na poznanie zalet i wad obu rozwiązań.

Opony wulkanizowane

Szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, niektórzy klienci zwracają uwagę na ceny produktów zastępczych. Są nimi również i opony wulkanizowane, które pełnią identyczną różnice jak nowe opony prosto od producenta. Różnica jest jednak w ich pochodzeniu. O ile te drugie pochodzą prosto z fabryki, to opony wulkanizowane są tak naprawdę oponami już przez kilka lat używanymi przez inną osobę. Zmieniona jest jednak powłoka ścieralna opony, dzięki czemu możemy bezpiecznie podróżować. Cała opona jest bowiem „odnawiana” poprzez zdarcie starej gumy i nałożenie nowej oraz proces wulkanizacji, który ma zapewnić trwałość nowego produktu. Oszczędności mogą sięgać kilkudziesięciu złotych na oponie w przypadku aut osobowych, oszczędności nie są więc olbrzymie. Jeśli jednak cenimy sobie niskie koszty i nie używamy naszego pojazdu do intensywnych i długich przejazdów, to spokojnie wystarczą nam opony wulkanizowane.

Nowe opony

W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się jednak zwykłe opony, kupowane w serwisie samochodowym czy też bezpośrednio od dystrybutora. Jeśli są one nowe, możemy być pewni wysokiej jakości produktów, rzadko zdarzają się bowiem ukryte wady fabryczne we współcześnie produkowanych oponach. Choć decyzja o zakupie nowego ogumienia wiązać się będzie z nieco większymi kosztami niż w przypadku opon wulkanizowanych, to jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w przypadku osób jeżdżących samochodami służbowymi czy też wykonujących codziennie bardzo dalekie trasy. W tym przypadku co prawda musimy zapłacić nieco więcej niż za opony wulkanizowane, jednak mamy pewność, że ogumienie nie zawiedzie nas podczas używania auta. Różnica w cenie jednej opony wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych co rozkłada się na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów, jeśli więc nie posiadamy auta przeznaczonego tylko do jazdy miejskiej i na krótkich odcinkach, lepiej zainteresować się produktami nowymi.